İşlemlerinizin kalıcı olabilmesi için giriş yapmanızı tavsiye ediyoruz. GİRİŞ YAP veya HESAP OLUŞTUR
Kedi ve köpek idrarı kokusu giderme

Kedi ve köpek idrarı kokusu giderme

Kedi ve köpek idrarı kokusu giderme


Softcleans kedi ve köpek idrarı kokusunu gidermede de yanınızda. Hayvanseverler olarak evcil hayvanlarımızdan kötü huylarına rağmen vazgeçmek mümkün değil. En yaygın ev hayvanları olan köpekler ve kediler, koltuklara, yatar koltuklara ve sahip olabileceğiniz her türlü döşemeli mobilyaya idrar yapma gibi bir alışkanlığa sahip olabilir. Bu, hayvanlar daha gençken ve dışarı çıkma veya çöp kutusunu kullanma konusunda tam olarak eğitilmemişken daha yaygın bir durumdur.

Kediniz kum kabının dışında bir yere çiş yaptığında bu kokudan kurtulmak zor olabilir. Kedi çişi kokusunu örtmek imkansızdır. Kedi bir halıya, mobilyaya, yatağa, nevresime veya kıyafetlerinize işemiş olabilir. Bu koku nötralize edilmezse kedinin aynı yere tekrar çiş yapma ihtimali çok yüksektir.


Kedi çişi neyle temizlenir?

Kediniz çişini yaptıktan ya da idrar püskürttükten sonra kirlettiği yer ne kadar uzun süre öyle kalırsa, koku da bir o kadar ağırlaşır. Ayrıca kedi idrarı lekesi kuruduktan sonra görünmez hale gelebilir. Yine de koku takip edilerek çişli yer bulunabilir ya da kedi tekrar aynı yere çiş yaparken görülebilir. Kedi idrarı temizlemenin en önemli kısmı, hızlı davranmaktır.

Endişelenmenize gerek yok. Sidik kokusunu nötralize edebileceğimiz sirke, sodyum bikarbonat (evlerimizdeki beyaz toz karbonat) ve enzimatik temizleyici ürünler bulunmakta. Sirkenin keskin kokusuyla idrar kokusunu bastırdığı sanılır ancak sirke, idrar lekelerinde oluşan alkali tuzları nötralize eden bir asittir. Duvarları ve zeminleri temizlemek için su ve sirke karışımı bir çözelti kullanabilirsiniz. Birkaç gün içinde sirke kokusunun azaldığını ve idrar kokusunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Halı, koltuk minderleri, yatak ve çarşaflardaki idrar kokusunu gidermek için internette ve evcil hayvan mağazalarında bulunabilen, enzim bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bu ürünlerdeki enzimler kedi idrarındaki asidi parçalayarak kokudan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu temizleyicilerde kötü kokulara neden olan kötü bakterilerden kurtulmak için doğal enzimler ve yardımcı bakteriler bulunur. Siz artık kokuyu almıyor olabilirsiniz ancak temizliğin derinliği kedinin de idrar kokusunu alamayacağı kadar iyi olmalıdır. Çünkü kedi, eski idrar noktasından koku alırsa (kendi idrarı ya da başka bir kedinin idrarı olabilir) bu alana tekrar idrar yapma ihtimali yüksektir.

Amonyak içeren temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. Çünkü kedi idrarında da amonyak vardır ve amonyak kokusu alan kedi idrar konusunda niyetini bozabilir. Ayrıca amonyaklı ve diğer kimyasal temizleyiciler lekeyi temizlemek yerine iyice yayabilir.


Halıdan kedi sidiği kokusu nasıl çıkar?

Lekeyi en kısa sürede bulun ve temiz bir bezle iyice silin. Alanı temiz suyla durulayın ve kalan suyu-nemi alın. Elektrik süpürgenizin sıvı çekme özelliği varsa bu iş için kullanabilirsiniz. Buharlı sıcak temizleyiciler lekeyi ve kokuyu yayabileceği için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ardından bir enzim temizleyici kullanın. Enzim temizleyicilerin çoğu sprey şeklindedir. Lekenin üzerine hafif bir kat püskürtmek fayda etmeyebilir. Şişeyi açarak bölgeye bir miktar temizleyici dökmeniz daha iyi sonuç verecektir. Temizleyiciyi lekeli bölgede 10-15 dakika beklettikten sonra temiz bir bezle kurulayın. Bekleme sırasında kedinin o noktaya gelmesini önlemek için bölgenin üstünü bir çamaşır sepetiyle kapatabilirsiniz. Leke eskiyse ve koku çok güçlüyse temizleyiciyi tekrar uygulayıp, bölgeyi tekrar kurumaya bırakmanız gerekebilir. İdrar bazen halının altındaki ahşap zemine işler. Temizleyip silmenize rağmen leke ve koku çıkmayabilir. Ahşap zemine yağ bazlı, leke önleyici bir astar kullanarak kokuyu nötralize edebilirsiniz.


Halılardan Köpek İdrarının Kokusu Nasıl Giderilir ?

Evcil köpeklerin halı üzerine idrar yapması durumunda hem lekenin çıkaracak olduğunuzu hem de keskin kokuyu yok etmenin pratik yolları bilmek gerekir. Köpek idrarı içerisinde çok yoğun miktarda ürik asit içermektedir. Bu madde ise köpeklerin idrarını yaptığı zaman ciddi bir kokunun olmasına neden olur. Bu nedenle de silseniz temizliğini yapsanız bile koku uzunca bir süre kalıcı olarak sizleri rahatsız edecektir. Odayı havalandırsanız bile ürik asitli madde nedeniyle ciddi bir koku kalıcı olarak sizleri rahatsız eder. Oda spreyleri geçici süreliğine sadece kokuyu alır. Halı üzerinde idrarını yapması durumunda hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. İdrar kuruduğu zaman çıkarmak daha güç olur. İdrarı fark ettiğiniz zaman hemen müdahale etmeli ve kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla idrarın halıya nüfuz etmesini önleyip fazlasını çektirmeniz gerekmektedir. Su birikintisini her zaman için kurumasını önlemeniz sonucunda kokuyu da önlemiş olacaksınız.

Yeni makaleler

Hesabım

Devam ederek Kullanm Şartları ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş oluyorsunuz.

Hesabın yok mu?  Hesap Oluştur


Zaten hesabınız var mı?  Giriş yap